ÖĞRENCİ:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
"Teneffüsler en önemli derslerimiz"

"Teneffüsler en önemli derslerimiz"
Eğitim vizyonunda ders saatlerinin, ders çeşitlerinin azaltılması ve teneffüs sürelerinin uzatılmasına yönelik başlıkların da yer aldığının belirtilmesi üzerine Selçuk, şunları kaydetti: "Vizyon belgesine göre, teneffüsler aslında bizim en önemli derslerimiz. Çünkü çocuklar teneffüslerde çok şey öğreniyor, paylaşıyor, sosyalleşiyor, problem çözmeyi öğreniyorlar. Bu anlamda, ders saatlerinde çok büyük bir azalma olmaz ama ders çeşidinde azalma olur, ilkokul için söylüyorum. Sahada çocukların yalvar yakar talepte bulunduğunu görüyorum, ´Teneffüs süreleri hiç olmazsa 15 dakika olsun´ şeklinde. Mesele sadece bunun süresini azaltmak, çoğaltmak değil, mesele, bunu nasıl dolduracaksınız, zenginleştireceksiniz? Burada da kilit kavram, Tasarım-Beceri Atölyeleri." Yükseköğretimdeki mühendislik, sağlık, sanat, iktisadi beşeri, dil gibi alanların bulunduğunu anımsatan Selçuk, bu alanların ilkokuldaki, yeni yapıdaki Tasarım-Beceri Atölyeleri´nde olacağını bildirdi. "Diyelim ki bir mekanik robotik atölyesi var. Bu aslında yükseköğretimdeki mühendislik atölyelerinin ilkokuldaki iz düşümüdür." diyen Selçuk, şu bilgileri paylaştı: "Ben bu çocuğu ilkokulda yakalamak istiyorum. Tasarım-Beceri Atölyeleri´ni okula yayıp, okulun bahçesine spor vesaire... Bununla ilgili mimari projeler bitmek üzere. Bu çocuğu diğer atölyelerin de yukarıdaki yükseköğretimin iz düşümünü yani sanatla, dramayla, dille, beşeri bilimlerle ilgili yansımasını göreceğimiz, bunun ortaokulda da devam ettiği, lisede de ağacın kökünün dallandığı, sinema, animasyon, bağlama gibi birçok konunun, temanın çocuğa yukarıya doğru giderken zenginleştirme imkânı sağlayacağı bir şey söz konusu."

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, her şeyin özünde üretim olduğunu ve bunu çerçevelemeye çalıştıklarını belirterek, Tasarım-Beceri Atölyeleri´nde yetişecek öğrencilerin böylece kendilerini tanıyacaklarını ifade etti. Bakan Selçuk, saat 15.00´den sonra eve giden, yemek yemekten sonra ödevini yapan bir çocuğun futbol oynayacak veya  antrenman yapacak zaman bulamadığına değindi. Okul Mahalle Spor Kulüpleri kurulacağını anlatan Selçuk, çocukların sabah derslerini bitirdikten sonra direkt antrenmana gideceğini bildirdi. Bu durumun çocuğa katkı sağlıyacağını vurgulayan ZiyaSelçuk, "Onun karnesine yazılacak, oradan beslenecek ve o puana dönüşecek. Bu çocuğun portfolyosuna yazılacak. Sporun önünü açıyoruz, sanatın önünü açıyoruz. Çünkü çocuğun başka türlü vakti olmuyor. Ancak açılması için alt yapı olması gerekiyor. Atölyeniz yoksa ben nerede öğreneceğim bunu. Bu atölyelerin her birinin kaç metrekare olduğu, içinde hangi araç gereçlerin olduğu, buradaki öğretmenin niteliğinin ne olduğu, kaç tane öğretmen gerektiği, kaç tane öğretmenin yan alan sertifikası alması gerektiği, bunların aşağı yukarı hesapları yapılmış vaziyette. Bu senenin ikinci döneminde birkaç okulumuzda pilotlama yapacağız. Tasarım becerim atölyelerini koyacağız. İkinci sene çok daha büyük bir ülke pilotlaması yapacağız. İnşallah, üçüncü sene ülke uygulamasına geçeceğiz." diye konuştu.

"5 yaşında ilkokula başlanmaz"
Millî Eğitim Bakanı Selçuk, politikalarının veriye dayalı yürümesi konusunda büyük bir ısrarları bulunduğunu, eğitimle alakalı dünyanın ilk 3-4 büyük kuruluşu olduklarını belirterek, bu çerçevede de ellerinde milyarlarca data yer aldığını aktardı. Bu dataların analizi ve yorumlanması için alt yapıya ihtiyaçları  bulunduğunu kaydeden Selçuk, şöyle devam etti: "Okul öncesi 5 yaşta zorunlu olsun temennisi güzel bir şey. Fakat bunun 18 bin ilave öğretmen gerektirdiği, yaklaşık 20 bin civarında derslik gerektirdiği, bunun bütçesinin şu olduğu, bunun alt yapısı için Türkiye´de köy altı yerleşim bölgeleri, ilçeler, hangi katmanda ne kadar açık olduğuyla ilgili ciddi bir hesaplama gerekiyor. Bu hesaplamayı yaptığımızda şunu gördük. Bu üçüncü yılda başlayabilecek bir proje. Biz bunu hemen başlatamayız, böyle bir alt yapımız yok. Bu alt yapı hazırlandıktan sonra üçüncü yıl, Türkiye derslik açığını bitirmiş oluyor ve yeni yatırım yapma imkanı doğuyor. Bir eğitim bilimci olarak çok rahatlıkla söyleyebilirim, 5 yaşında ilkokula başlanmaz. Bizim bunu yeniden tanzim etmemiz gerek. Burada önümüzdeki yıl bir düzenleme yapılacak."
2019 DYK Yıllık Planları
İndirmek İçinTIKLAYINIZ
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
rüya 6 ay önce

kesinlikle 5 yaşında ilkokula başlanmaz.anasınızfları tekrardan 5 6 yaş olmalı.

MEB’DEN “SİBER GÜVENLİK PORTALI”
MEB’DEN “SİBER GÜVENLİK PORTALI”

Haberi Oku