HAYATIN İÇİNDEN:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Koronavirüs yayılımını yüzde 75 azaltıyor... Hong Kong'lu araştırmacılar denedi!
Hong Kong'lu araştırmacılar maskeleri farelerde denedi! Virüsü yüzde 75 azaltıyor...


Hong Kong'daki araştırmacılar, yeni tip corona virüsün (Covid-19) hamsterlar arasındaki yayılımını analiz etti. Hayvanların kafesleri maske malzemesi ile örtüldüğünde virüs aktarımının oldukça düştüğü görüldü. Bilim insanları, araştırmanın sonuçlarından yola çıkarak yüz maskelerinin Covid-19’a karşı çok etkili olduğunu ve virüs yayılımın yüzde 75’e kadar düşebileceğini söyledi.

Hong Kong Üniversitesi’nden bilim insanları maskelerin Covid-19’a karşı koruyuculuğunu analiz etmek için ilginç bir deney yaptı.

Araştırmacılar yarısı Covid-19’la enfekte olan diğer yarısı ise sağlıklı bir grup hamsterı kafeslere yerleştirdi.

Kafeslerin bir kısmı maske malzemesi ile örtüldü. Farklı senaryolardaki virüs dağılımını inceleyen uzmanlar, hayvanların etrafının tamamen kapandığı durumlarda virüs yayılımının oldukça düştüğünü buldu.

Bununla birlikte kafeslerin arasında Covid-19’lı hamsterların solunum damlacıklarını diğerlerine iletmesi amacıyla bir fan yerleştirildi. 

 

Deneylerde, farklı materyallerden üretilmiş maske bezlerinin aralarındaki farklar da inceledi.

Uzmanlar, bu kapsamda maskenin cinsi ne olursa olsun, hiç maske olmamasına göre Covid-19 yayılımını önemli ölçüde azalttığını söyledi.

 

Kafeslerin hiç örülmediği deneylerde ise hamsterların üçte ikisi Covid-19’a yakalandı. Enfekte hamsterların bulunduğu kafesin örtülmesi ise sağlıklı hamsterlara Covid-19 bulaştırma oranını yüzde 75 düşürdü.

Bilim insanları, araştırmanın sonuçlarından yola çıkarak, yüz maskesi takmanın Covid-19 yayılımında hayati bir işleve sahip olduğunu belirtti.

(haber7)







Güncel gelişmelerden haberdar olmak için
bizi İnstagram'danTAKİP EDİNİZ
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

4 İlde koronavirüs yeniden hortladı! Gevşeme...
4 İlde koronavirüs yeniden hortladı! Gevşeme pahalıya mal olabilir

Haberi Oku