HAYATIN İÇİNDEN:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Arabada sigara içme cezası ne kadar?
81 ilde ‘’Dumansız Araç’’ uygulaması kapsamında özel araçlarda sigara içenlere de ceza kesildi. Arabada sigara içme cezası 2019 fiyatı...

Sigara içme yasağı, 4207 sayılı tütün ürünlerinin zararının önlenmesi ve kontrolü kapsamında yürürlüğe girmişti. Taksi hizmeti verenler dâhil karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarını kapsayan kanun, 2 yıl önce özel araçları da kapsayacak şekilde genişletildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yasağın genişletilmesine yönelik sözleri üzerine İçişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı devreye girdi ve yurt genelinde denetimler başladı. Böylece Arabada sigara içme cezası 2019 yılında ilk kez uygulanmış oldu. Birçok sürünün yasaktan habersiz olması, arabada sigara içme cezası ne kadar sorularının araştırılmasına neden oldu. 

Özel araçta sigara yasak mı?

Sigara içme yasağının yasal dayanağı: 4207 sayılı kanun

Özel araçta sigara içmenin yasak olduğuyla ilgili mevzuat, 24 Mayıs 2013 tarihinde üzerinde gerçekleştirilen değişikliklerle birlikte yürürlüğe girmiş ve kanunlaşmıştı.

Sigara içmenin hususi araçlarda yasak olduğunu tanımlayan 4207 sayılı kanun maddesi şu şekilde;
"Hususi araçların sürücü koltukları ile taksi hizmeti verenler dâhil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında, ”

“Tütün içermeyen ancak tütün mamulünü taklit eder tarzda kullanılan her türlü nargile ve sigara, tütün ürünü kabul edilir.”

Arabada sigara içme cezası ne kadar?

Arabada sigara içmenin cezası Kabahatler Kanunun 39’uncu maddesine göre 153 liradadır.  Arabada sigara içme yasağı 2019 ücreti üzerinden uygulanmaktadır. Yeni yılda bu rakamın ne kadar olacağı ise bilinmemektedir.

Arabada sigara içme cezası alan ilk kişi ise Vedat Omca’ya kesildi. Omca, ‘’Uygulamadan hiç bilgim yoktu. Ceza yedik, bundan sonra dikkat edeceğiz dedi.

Sigara içme yasağı neleri kapsıyor?

‘’Arabada sigara içmek ne kadar’’ sorularının ardından merak edilen bir diğer konu da yasağın özel araçlar dışında nereleri kapsadığıdır.

Kamu hizmet binalarının kapalı alanlarında,

Koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve birden çok kişinin girebileceği (ikamete mahsus konutlar hariç) binaların kapalı alanlarında,

Okul öncesi eğitim kurumlarının, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında,

Özel hukuk kişilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde,

Açık havada yapılan her türlü spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı yerler ile bunların seyir yerlerinde tütün ürünleri kullanılamaz. Ancak bu tesislerde, tütün ürünlerinin tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulabilir.
Güncel gelişmelerden haberdar olmak için
bizi İnstagram'danTAKİP EDİNİZ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Bilim Kurulu Üyesi, düğün salonlarının...
Bilim Kurulu Üyesi, düğün salonlarının açılacağı tarihi paylaştı

Haberi Oku