GÜNDEM:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Yerel Yerleştirme Kılavuzu 2018 TIKLA-İNCELE  (Bursa İli Pilot Örneği)
 Yerel Yerleştirme Kılavuzu 2018 (Bursa İli Pilot Örneği)

YEREL YERLEŞTİRME Yerel yerleştirme işlemi, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince belirlenen ortaöğretim kayıt alanları içindeki sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına belirlenen kontenjanlara göre yapılacak. Yerel yerleştirme işlemleri, okulun bağlı bulunduğu genel müdürlük ile il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerinin sorumluluğunda Bakanlıkça yürütülecektir. Yerel yerleştirmede, öğrencilerin ikamet adreslerinin bulunduğu kayıt alanı, okuduğu okulun bulunduğu kayıt alanı, öğrencilerin okullarda bulunuşlukları, öğrencilerin tercihleri, okul başarı puanları ve devam-devamsızlık başta olmak üzere okulların kontenjanı, okulların türü, gibi kriterler göz önünde bulundurularak yapılacak.

Genel Olarak:

• Ortaokulların Liselerle eşleştirildiği kayıt alanları oluşturulmuştur.

• Kayıt alanları öğrencilerin evlerine en yakın olan liseler çerçevesinde belirlenmiştir.

• Kayıt alanındaki ortaokulların kontenjanları gözönünde bulundurularak, Liselerin kontenjanları belirlenmiş ve kayıt alanındaki her öğrencimizin gidebileceği ortaöğretim kurumu imkanı sağlanmıştır.

• Öğrencilerimiz tercih edilecek okullar arasında bütün lise türleri (Anadolu Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) görebilecek ve tercihte bulunabilecektir.

• Tercih Ekranında Kayıt Alanlarındaki okullar, yeşil renkle “Bölgede”; Komşu Kayıt Alanındaki okullar mavi renkle “Komşu Bölgede”; Komşu olmayan il içindeki diğer okullar ve il dışındaki okullar kırmızı renkle “Bölge Dışı” şeklinde görülecektir.

• Öğrenciler, kendi Kayıt Alanlarında, Komşu Kayıt Alanlarından ve Diğer Kayıt Alanlarından (İl İçi ve İl Dışı) olmak üzere 10 tercih yapabileceklerdir. Bütün tercihlerini tek bir türden yapamayacak ve tercihlerinde en az 2 tür okula yer vermek zorundadırlar. Aksi taktirde tercihlerini kayıt edemeyeceklerdir.

• Tercih sıralamasının yerleştirmede önceliği vardır. Öğrencilerimiz, tercihleri doğrultusunda öncelikle kendi Kayıt Alanlarındaki okullara yerleştirilecektir. Sistem Kayıt Alanındaki Ortaokul öğrencilerini önceleyerek bir yerleştirme yapacağından, öğrencilerimizin kendi Kayıt Alanlarındaki okulları seçmeleri Yerleştirme bakımından avantaj sağlayacaktır.

Başka Kayıt Alanlarını seçmeleri halinde o Kayıt Alanındaki öğrenciler yerleştikten sonra kontenjan olması durumunda yerleştirileceklerdir.

• Yerel Yerleştirmede Kayıt Alanlarındaki Yerleştirme Kriterleri Sırasıyla; Kayıt Alanında Bulunmak> Okulda Bulunma Durumu> Tercih Sırası> Başarı Havuzu> 8. Sınıf Devam-Devamsızlık Durumu olarak belirlenmiş, eşitlik halinde de öğrencinin yaşı olarak tanımlanmıştır.

 Sınavsız yerleştirme (mahalli yerleştirme) ile ilgili Bursa ilinde yapılan pilot çalışma yayımlandı. "YEREL YERLEŞTİRME KILAVUZU (Bursa Pilot Uygulaması")´na ulaşmak için tıklayınız.

/meb_iys_dosyalar/71/07/717593/dosyalar/2018_06/10011538_MSS_YEREL_YERLES807TI775RME_KILAVUZ_BURSA.pdf
2019 Ocak Öğretmenlerin Net Maaşları
(Kademe/Derecelerine Göre Haberi İçinTIKLAYINIZ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Lise öğrencilerinden kurs ücreti alındığı...
Lise öğrencilerinden kurs ücreti alındığı iddiası için MEB'den açıklama

Haberi Oku