GÜNDEM:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Memur değil gezgin oldu
 Furkan Kumkaya (24) Gazi üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun olduktan sonra bir yıl Kamu Personel Seçme Sınavı'na (KPSS) hazırlandı. Sınav sonrası birkaç günlüğüne Muğla'ya gitti. Dönüşte bir de alan sınavına girmesi gerekiyordu ancak 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle sınavı ertelendi. Tatilini uzatan Furkan otostopla onlarca şehir gezdi. Bu gezilerinde az parayla farklı yerleri görebileceğini keşfeden Furkan, aylar sonra girdiği alan sınavını ve mülakatı da başarıyla geçerek PTT'ye memur olarak atandı. Ancak Furkan'ın kendi deyimiyle şansı yaver gidiyordu! Bu kez de Danıştay kararıyla PTT'nin memur alımları durduruldu.

55 il, 2 ülke gezdi

Genç bu durumu da fırsata çevirerek, farklı bölgeler ve farklı ülkeleri keşfetti. Bu sürede otostopla gezginlikte profesyonelleşmiş, bulduğu sponsorlarla gezilerini kolaylaştırmıştı. Eve '15 gün sonra işe başlayacaksınız' tebligatı geldiğinde Furkan 55 il, 2 ülke gezip, 48 kitap okumuştu.

Boyama kitabı değil


Tabii ailesi oğullarının bir an önce memuriyete başlamasını ve geleceğini garanti altına almasını istiyordu. Özellikle de babası. Tebligat gelince aile toplandı ve 'Geleceğini garantiye almak için memuriyete başla' diye Furkan'ı ikna etmeye çalıştı. Ancak Furkan, Ukrayna yolculuğunda öğretmeninin hediye ettiği Uçurtma Avcısı'ndan bir cümleyle babasını ikna etmeyi başardı: 'Çocuklarınız sizin boyama kitaplarınız değillerdir, onları istediğiniz renge boyayamazsınız.' O anı şöyle anlatıyor Furkan: "Bunun üzerine babam anneme 'Artık ısrar etmeyelim' dedi. Çünkü onlar da fark etti memur olursam mutlu olamayacağımı. Yolculuklarda hayata bakışım değişti. 40 yıl çalışıp 65 yaşında emekli olmak istemiyorum. Hayatımı garanti altına almak yerine, hayatımı yaşamak istiyorum. Hayatımın 3 bin TL ile 40 yıla bölünmesini istemedim ve gezmeye karar verdim."

'10 günlük geziye 100 TL yetiyor'

Gezerken çok para harcamadığını söyleyen Furkan Kumkaya, "Tüm gezileri otostopla yaptım. Kısa süreli günlük işlerde kazandığım paralarla geziyorum. 150 TL kazandığım anda yeni yerler keşfetmeye karar veriyorum. 150 TL'nin 50 TL'sini okuyacağım kitaba arıyorum, 100 lira da 10 günlük bir gezi için yetiyor. Gezdikçe daha fazla insan tanıyıp, daha çok şey öğrenme fırsatı yakalıyorum. Yığınlar arasındaki bir sayı olmaktansa, farklı bir kişi olmayı tercih ettim ve mutluyum. İlerde de

kitap yazma planım var" dedi.

Çiğdem Yılmaz - Milliyet
2019 DYK Yıllık Planları
İndirmek İçinTIKLAYINIZ
Anahtar Kelimeler
Memur Değil Gezgin Oldu
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

MEB Bakanı Ziya Selçuk açıkladı: Milli Eğitim...
SON DAKİKA! MEB Bakanı Ziya Selçuk açıkladı: Milli Eğitim sisteminde bir ilk!

Haberi Oku