GÜNDEM:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
MEB Zorunlu Dersleri Azaltacak! İşte Ayrıntılar...
 MEB liselerde haftada 34 olan zorunlu ders saatini en fazla 20, en az 14 olacak şekilde düzenleyen bir plan üzerinde çalışıyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında açıkladığı zorunlu derslerin azalmasıyla ilgili çalışmaların detayları netleşmeye başladı. Gelişmiş ülkelerdeki ders saatleri incelenerek hazırlanan çalışmada iki formül üzerinde odaklanıldığı öğrenildi. İlk formüle göre, 4 temel ders her öğrenci için zorunlu olarak devam ederken diğer dersler öğrencinin seçimine göre belirlenecek. İkinci formülde ise 4 temel zorunlu dersin yanı sıra öğrencinin okuduğu okul türüne göre 4 zorunlu dersin daha eklenerek toplamda 8 zorunlu dersin en fazla 20 saat olması, kalan 20 saatlik bölümün ise seçmeli derslerden olması hedefleniyor.

Her iki formülde de Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi ile tarih derslerinin mutlaka öğrencilere verilmesi konusunda uzlaşıldı. Türkçe, matematik ve tarih 4'er, din kültürü 2 saat olmak üzere toplamda 14 saat zorunlu eğitimin 4 yıl boyunca tüm öğrencilere verilmesi üzerinde duruluyor.

36 SAAT SEÇMELİ DERS
Şu anda öğrenciler haftada toplam 34 saat 16 zorunlu ders alıyorlar. Seçmeli derslerin sayısı 40'ı geçmesine rağmen öğrenci en fazla 5 saatlik ders seçebiliyor. Yeni düzenleme hayata geçerse 14 saat zorunlu dersler için planlanırken 36 saat öğrencinin ilgi alanına seçmeli derslerden oluşabilecek.2019 DYK Yıllık Planları
İndirmek İçinTIKLAYINIZ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
STANDART DERS OLMALI! 6 ay önce

seçmeli̇ ders okul ortaminda olmamali.sadece alana göre ders olmali.ayrica beli̇rli̇ bi̇r ortalamayi yakalayamazsa öğrenci̇ o derslerden 2 .dönem 2 şer saat seçmeli̇ gi̇bi̇ ders almali.seymeli̇ ders mantiği okul dişinda halk eği̇ti̇m veya gençli̇k merkezleri̇nde genci̇n i̇stedi̇ği̇ saat veya aylarda almasi dada doğru olur...

Misafir Avatar
Mehmet Hakan Özçoban 6 ay önce

böyle saçmalık olur mu ?diğer maaş öğretmenleri ne olacak !

PTT 58 bin kişiyi işe alacak
PTT 58 bin kişiyi işe alacak

Haberi Oku