GÜNDEM:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Eğitim-Bir-Sen, Yönetici Atama Takviminde Değişiklik Talep etti
 Eğitim-Bir-Sen, Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasını talep etti.

9.2.2019 tarihli ve 30681 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği’nde değişiklik yapılarak mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına müdür olarak görevlendirileceklerde atölye ve laboratuvar öğretmeni olmak, imam hatip liselerine müdür olarak görevlendirileceklerde ise imam hatip lisesi meslek dersleri alan öğretmeni olmak şartı aranmıştır. Zaten yönetmelik değişikliği öncesi de söz konusu görevlendirmeler için adı geçen alan öğretmenleri görevlendirmeye esas puanlarına beş puan daha ilave edilerek alan öğretmeni olmayanlara göre avantajlı durumdaydı.

Bu durum, söz konusu eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanabilme şartını taşıyan ya da atanmış ancak bahse konu branşlarda bulunmayan yönetici adayları için bir dezavantajken, yeni düzenleme yeni bir hakkı kaybına neden olmuştur. Özellikle Bakanlık tarafından yayımlanan yönetici görevlendirme takvimi öncesinde bu değişikliğin gerçekleştirilmiş olması, bahse konu branşların öğretmeni olmamasına rağmen halen adı geçen kurumlarda yönetici olarak görevlendirilmek ya da görev süresinin uzatılmasını isteyen yönetici adayları açısından kazanılmış haklarının ihlalini doğurmuştur.

Bu çerçevede, yönetmelik değişikliği hükümlerinin, bu atama takvimi için sekiz yıllık görev süresi sona erenler ya da ilk defa atanacaklar için uygulanması, dört yılını tamamlamış ve kendi kurumuna yeniden görevlendirilecek yöneticiler açısından uygulanmaması noktasında bir düzenleme yapılması gerekmektedir.

Dört yıllık görev süresi sona eren mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları ile imam hatip lisesi yöneticileri için, yönetmelik değişikliği öncesi geçerli hükümlerin uygulanması, kazanılmış hakların korunması açısından bir zorunluluktur.2019 DYK Yıllık Planları
İndirmek İçinTIKLAYINIZ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
MEHMET CEYLAN 3 ay önce

önce 3600 ek gösterge kanunlaştirilmiş oysaydi,genç öğretmenleri̇mi̇zi̇n önü açilir,meb de i̇şler daha akici olurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan '19 Mayıs' mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan '19 Mayıs' mesajı

Haberi Oku