GÜNDEM:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİSİ OLARAK İŞE GİRENLERİN MAAŞI
 Valilik ve kaymakamlıklar emrinde Emniyet Hizmetleri Sınıfına dahil “Çarşı ve Mahalle Bekçisi” kadro unvanlı Devlet memurları da istihdam ediliyor.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak işe girebilmek için en az lise ve dengi okul mezunu olma şartı arandığından, lise ve dengi okul mezunu olanların yanı sıra önlisans ve lisans mezunu olanlar da bu unvanda işe girebilmektedirler.

Bu mesleğe girişte KPSS’ye girmiş olma şartı aranmazken, yapılan giriş sınavları neticesinde başarılı olanlar işe alınmaktadır.

Ücretleri ve özlük hakları

“Çarşı ve Mahalle Bekçisi” unvanlı kadrolarda görev yapanların aylık ücretleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre belirleniyor.  Ayrıca;

-Çarşı ve Mahalle Bekçisi unvanlı kadrolarda görev yapanlar, Emniyet Genel Müdürlüğü emrinde görevli her sınıftaki personele ödenen tayın bedelinden ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu uyarınca fazla çalışmaya bağlı olmadan ödenen fazla çalışma ücretinden yararlanıyor.

-Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak 1 inci dereceden aylık alanlar 3000 ek göstergeden yararlanabiliyor.

-Çarşı ve Mahalle Bekçisi unvanlı kadrolarda işe girenlerden; lise ve dengi okul mezunu olanların giriş derecelerine lise mezunlarına göre 1 derece ve 1 kademe, yükseköğrenim mezunu olanların giriş derecelerine ise 1 derece ilave ediliyor.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi kadrosunda göreve başlayanların aylık maaşı

Devlet memuriyetine “Çarşı ve Mahalle Bekçisi” unvanlı kadrolarda başlayacak olanların ne kadar maaş alacağı, çeşitli eğitim seviyelerine göre ve 2018 yılının ilk yarısında geçerli olan belirlemeler esas alınarak aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Öte yandan, 1 Temmuz 2018 tarihinden geçerli olarak maaşlara yaklaşık %7 oranında (%3,5+ enflasyon farkı) artış yapılması beklendiğinden, tabloda yer alan rakamlar yılın ikinci yarısında daha yüksek olacaktır.

Eğitim seviyesi

D/K

2018 Yılının İlk Yarısında

Aylık Net Maaş*

Tayın Bedeli

Aylık Toplam Ücret

Lise ve dengi okul

11/1

3.065 TL

226 TL

3.291 TL

Önlisans (2 yıllık yükseköğrenim)

9/2

3.071 TL

226 TL

3.297 TL

Lisans (4 yıllık yükseköğrenim)

8/1

3.117 TL

226 TL

3.343 TL

*Maaş hesabında; aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmış ve sabit fazla çalışma ücreti dahil edilmiştir.

kaynak: memurunyeri.com
2019 Ocak Öğretmenlerin Net Maaşları
(Kademe/Derecelerine Göre Haberi İçinTIKLAYINIZ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Lise öğrencilerinden kurs ücreti alındığı...
Lise öğrencilerinden kurs ücreti alındığı iddiası için MEB'den açıklama

Haberi Oku