GÜNDEM:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Bütün sınıfların açılma/açılmama kararı ne zaman verilecek? İşte Önemli Bilgiler...
 Bütün sınıfların açılıp açılmayacağını kasım ayının başındaki veriler belirleyecek

Yeni tip koronavirüste vakaların artması olası kısıtlamaları yeniden gündeme getirdi. Bütün sınıfların açılıp açılmamasını ise kasım ayının başındaki veriler belirleyecek.

Yeni tip koronavirüs vakalarında artış yaşanmaya başladı. Eğer durum böyle devam ederse kışa girerken yeni tedbirler alınması söz konusu. Edinilen bilgiye göre havaların soğuyup, insanların kapalı mekanlara geçmeye başlamasıyla birlikte, pandemiyle mücadelede yeni bir evreye geçiliyor.

İŞARET VERİLDİ

Özellikle İçişleri Bakanlığı’nın önceki gün yayımladığı "Haftanın her günü denetim olacağına" yönelik genelgenin sert tedbirlerin getirileceğine dair bir işaret.

EBA Canlı Ders Grubumuza Katılmak İçin TIKLAYINIZ
 

DENETİMLER SIKLAŞACAK

Salgın yönetimi konusunda yapılan koordinasyon toplantılarında da denetimlerin haftanın belli günleri ile sınırlı kalmaması, kafe-lokanta gibi yerlerde ortaya çıkan gevşeme sebebiyle kontrollerin hemen hemen her gün yapılması gerektiği savunuldu. Sokağa çıkma yasakları yerine kamunun denetimin gücünün hissettirilmesi fikri ön plana atıldı. Kontrolün sağlanmasında, kuralları ihlal edenlere ağır müeyyideler uygulanmasının önemli bir faktör olabileceği aktarıldı.

AŞAMA AŞAMA


Yeni dönemde, kasım ayının ilk haftasına kadar olan süreçte yeniden değerlendirme yapılacak. Okulların açılması ve kapalı mekanlara geçişin yarattığı sonuçların iki hafta içerisinde görüleceği, bu süreçteki vaka sayısı artışına göre yeni önlemler planlandığı öğrenildi. Buna göre toplu taşıtların kontrolü, çalışma koşullarının değiştirilmesi gibi yöntemler yeniden devreye sokulacak.
15 GÜNLÜK BÜYÜK SINAV

15 gün içerisinde görülecek sonuçlar "kış önlemlerinin" şeklini de belirleyecek. Özellikle büyükşehirlerde, gece belli bir saatten sonra sokağa çıkılmaması, hafta sonları sokağa çıkma yasağı, yaş gruplarının sadece belli saatlerde dışarıda olmaları gibi uygulamalara geçilebilecek. Ancak, bu kararlara dönülmesi aşama aşama, pandemideki seyre göre gündeme gelecek. Yani biz "maske, mesafe ve hijyen" kuralına sıkı sıkıya uyarsak, bu yasaklardan kurtulmak mümkün olacak.

VAKALAR ARTMAYA DEVAM EDERSE YENİ TEDBİRLER UYGULANACAK

İstanbul başta olmak üzere vaka artışlarının yaşandığı şehirlerde kısıtlamaların gündeme getirilmesi de tartışılan konular arasında. Önümüzdeki iki haftalık süreçte vakalar daha da artarsa ek tedbirler uygulamaya konabilir. 65 yaş ve üstü başta olmak üzere bazı yaş gruplarına yasaklar gelebilir.

OKULLAR NASIL DEVAM EDECEK?

Bu arada, bir diğer gündem maddesi de okullar. Bütün sınıfların açılıp açılmayacağını kasım ayının başındaki veriler belirleyecek. Üniversitelerin yüz yüze eğitime geçmesine ise her ilin kendi dinamiği karar verecek. Virüs açısından sıkıntı yaşanmayan illerde yüz yüze eğitime geçilecek. İstanbul, Ankara ve İzmir’de şimdilik böyle bir şey imkânsız gibi gözüküyor.
Telegram Branş
Öğretmen Gruplarıİçin TIKLAYINIZ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Yılbaşında 4 gün sokağa çıkma kısıtlaması...
Yılbaşında 4 gün sokağa çıkma kısıtlaması mı olacak ?

Haberi Oku