GÜNDEM:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Bakan Yılmaz'dan Mesleki Eğitim Açıklaması
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, mesleki eğitime, 2002´de toplam eğitime ayrılan tutardan daha fazla bütçe ayırdıklarını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "2002 yılında bin 993 meslek lisemizde eğitim alan öğrenci sayımız 822 bindi. Şimdi okul sayımız 3 bin 588´e çıktı. Öğrenci sayımız da 1 milyon 650 binin üzerine çıktı. Bu sayının 700 binden fazlasının kız öğrenci olduğunu belirtmek isterim. Tüm meslek ve teknik liselerimizde öğretmen sayımız da 131 bin 263, derslik sayımız 61 bin 18´dir. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüze ait 6 bin 438 derslik, 49 spor salonu, 366 atölyenin ve 11 bin 780 kapasiteli öğrenci pansiyonun yapımı devam etmektedir." dedi.

Yılmaz, gençlerin meslek liselerine yönelmeleri konusunda cesaretlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, iyi bir çalışma ve iyi bir gayretle 2023 hedeflerine ulaşılabileceğini kaydetti. Türkiye´nin ihracatının ortalama kilogram bedelinin 1,5 dolar, Almanya´nın ise 4 doların üzerinde olduğunu aktaran Yılmaz, "Almaya gibi bedeli yükseltmek için yüksek katma değerli ürünleri üretebilmek lazım. Eğer Atak helikopteri üretirsen kilogramını 5 bin dolardan satarsın. Bakın öyle 1 dolar, 2 dolar değil, 5 bin dolara çıkıyor. Türkiye´de ürettiğimiz Göktürk-2 uydusunun kilogram bedeli ise 200 bin dolar. Birisi 1,5 dolar, birisi 5 bin, birisi 200 bin dolar. İşte bizim yüksek katma değerli ürünleri mesleki ve teknik eğitimle ve bunu takip eden yüksek öğretimle inşallah evlatlarımıza kazandırdığımız zaman Türkiye´nin yarını bugünden daha iyi olacaktır." dedi.2019 Ocak Öğretmenlerin Net Maaşları
(Kademe/Derecelerine Göre Haberi İçinTIKLAYINIZ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Bakanlar Ziya Selçuk ve Abdülhamit Gül sınıf...
Bakanlar Ziya Selçuk ve Abdülhamit Gül sınıf boyadı

Haberi Oku