GÜNDEM:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Ali YALÇIN'dan Liseye Geçiş Sistemi İle İlgili Açıklamalar
EĞİTİMBİRSEN Genel Başkanı Ali YALÇIN'dan yeni liseye geçiş sistemi ile ilgili açıklamaları: 


"TEOG yerine yeni sistemde;sınav mecburiyetinin kalkması,yerleştirmede adres,eğitim bölgesi kuralının esas alınması doğru bir yaklaşımdır.

Sınava 8.Sınıf öğrencilerinin girmesi ve seçkinci eğitim için okul sınırlamasının yapılması,bunun yüzde 10 düzeyinde tutulması yerindedir.

Dersanelerde kullanılan seviye sınıfları gibi okulların seviyeye göre alımına/tasnife son verilmek istenmesi pedegojik açıdan isabetlidir.


Sınıfların homojen değil heterojen bir şekilde oluşması,gözden çıkmış okul ve gözden çıkarılmış öğrenciler algısını dağıtacaktır.İsabetli


İsteğe bağlı sınava giren öğrencilere seçkinci eğitim kategorisindeki okullarla adrese dayalı okuldan da tercih hakkı doğru bir yöntem

Sistemin iyi tarafı olan adrese yakın okula öğrenci yerleştirmeyi esas almak;yeni okul yatırımlarındaki çarpıklığıda ortaya çıkaracaktır.

Öğrenci yoğunluğunun olduğu mahallelerde veya ilçedeki okul kapasitesinin yeterli olmaması bazı okulları ikili eğitime geçirecek.Bu ise aynı zamanda bazı ilçelerde boş kapasiteleri,isabetsiz yatırımları gösterecek.
Uzun vadede kaynakların isabetli kullanımına vesile olacak.

Bu günkü açıklamanın en iyi tarafı Sn.Bakan'ın değerlendirmeye/öneriye açık olduklarını ifade etmesi idi.Yeni sisteme yönelik etraflıca değerlendirmeyi;iyi tarafları,iyileştirmeye açık alanları içeren geniş açıklamayı istişarelerimiz sonrası yarın kamuoyuyla paylaşacağız."
2018-2019 DYK Yılllık
Planları İçinTIKLAYINIZ
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

MEB'den 'andımız' açıklaması
MEB'den 'andımız' açıklaması

Haberi Oku