GÜNDEM:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Aileler DİKKAT! O Oyunlara "Mavi Balina" Etkisi Sıçradı!
 Son haftalarda çocuklar üzerinde ağır etkiler bırakan Momo adlı 'Mavi Balina' benzeri oyun, Minecraft'a da sıçradı.

Gençlerin ölümüne sebep olan "intihar Oyunu Momo" şimdi de Minecraft'ta ortaya çıktı. Mesajlaşma platformu WhatsApp üzerinden yayılan korkunç yüzü giderek daha fazla kişi tanımaya başladı. Momo için "Yeni Mavi Balina" benzetmeleri de yapıldı.

MİNECRAFT'A SIÇRADI

Minecraft için kişiselleştirilmiş içerik yaratan programlama bilgisine sahip kişiler Momo'yu oyun içine sokmaya başladı. Bir ebeveyn, Youtube videolarında "Momo" yu tanıtan reklamların oyunla ilgili göründüğünü de bildiriyor.

AİLELER DİKKAT!

Anne-babalar, "Momo" nun bir sonraki "Mavi Balina" olabileceği konusunda uyarılıyor. Mavi Balina, Rusya genelinde en az 130 gencin ölümüne neden olmuştu. "Momo", WhatsApp üzerinden mağdurlara şiddet içeren resimler gönderen gölge kontrolörle başlıyor. Oyun daha sonra oyunun 'emirlerini' izlemeyi reddederse oyuncuyu tehdit ediyor.

Minecraft mod, “Momo” yu taklit ediyor.Momo’nun Minecraft karakterinin elinde WhatsApp logolu bir telefonla diğer oyuncuları kovaladığı da söyleniyor. Oyun, gençlerin kişisel verilerine ulaşarak, taciz, gasp, anksiyete, depresyon ve uykusuzluk gibi korkuları yaşamasına neden olabilir. Bu oyunda onları tetikliyor.

Arjantin'deki polisler, Buenos Aires yakınlarındaki 12 yaşında kızın intiharının “Momo” ile bağlantılı olup olmadığını araştırıyor. Kızın ölmeden kısa bir süre önce telefonuyla video çektiği söylendi. Memurlar, birisinin kendi hayatını alması için cesaretlendirdiğinden şüpheleniyor. Kızla temas kurduğuna inanılan 18 yaşındaki kimliği belirsiz genç de araştırılıyor.

NASIL ORTAYA ÇIKTI?

İnternet, Momo ile ilgili içeriklerle dolu. Sosyal haber sitesi Reddit'te en çok okunanlar arasında "WhatsApp kızı Momo kim ve nedir?" başlığı bulunuyor. Bu soruya aynı platformda verilen en popüler cevap ise şu şekilde: "İspanyolca konuşulan ülkelerden birinden bir kişi, Instagram'dan bir fotoğraf keserek bununla bir WhatsApp kullanıcısı yarattı. Bu numara yayıldı ve temasa geçenlere rahatsız edici fotoğraflar gelmeye başladı. Bazıları Momo'nun kişisel bilgilerine ulaştığını da söylüyor."

Momo ile ilgili kesin olarak bilinen tek şey, Japonya(+81), Kolombiya (+52) ve Meksika'da (+57) ülke uzantılı üç ayrı numaranın oyunla ilişkilendirilmiş olması. Kullanılan fotoğraf ise Japonya'da bir sergiden elde edilmiş. Artık Momo olarak bilinen bu korkunç yüz, söz konusu sergide yer alan bir "kuş kadın heykeline" aitti. Vanilla Müzesinde 2016 yılındaki sergide görücüye çıkan "Momo" etkinliğin en çok ilgi çeken işlerinden biriydi. Birçok kişi onunla çekilen fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından paylaştı ve bu şekilde de Instagram'da yayıldı. Meksika polisi, bu sırada bir kişinin Instagram'da rastladığı fotoğrafı kestiği ve Momo karakterini yarattığı görüşünde.

TEHLİKELERİ NELER?

Milliyet'in haberine göre akıllardaki kaçınılmaz soru ise Momo oynamanın ne gibi tehlikeler barındırdığı. Meksika siber suçlar polisi, tanınmayan bir numara ile mesajlaşmanın tehlikeleri yanında, Momo'nun olası tehditleri ile ilgili beş ayrı başlık gösteriyor:

Kişisel bilgileriniz çalınabilir
Şiddet öven bir dil kullanılıyor ve kişiler intihara sürüklenebiliyor
Kullanıcılar tehdit ve taciz ediliyor
Kişilerden zorla para elde edilebiliyor
Oyuna katılanlar, depresyon ve kaygı ataklarına kapılabiliyor2019 DYK Yıllık Planları
İndirmek İçinTIKLAYINIZ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Hakkari şehitlerinin kimlikleri açıklandı
Hakkari şehitlerinin kimlikleri açıklandı

Haberi Oku