YÖNETİCİ:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Okul Yöneticilerine Kadro ve Genel İdare Hizmetler Sınıfı Geliyor
kaynak: Kamubiz.com

Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden edindiğimiz bilgiye göre, Sayın Cumhurbaşkanı'nın 100 günlük yol haritasında ifade ettiği 'profesyonel okul yöneticiliği' kavramının yanlış anlaşıldığı, bunun kamuoyuna yansıdığı gibi 'kamu okullarını artık öğretmenlerin değil profesyonel yöneticilerinin yöneteceği' şeklindeki ifadenin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Yapılan görüşmede devlet okullarının yönetimini öğretmenlerden uzaklaştımanın mümkün olmadığı, profesyonel okul yöneticiliğinden anlaşılması gerekenin okul yönetiminde ihtiyaç duyulan kamu yönetimi, iktisat, işletme, hukuk, maliye vb.. teknik hususlarda hizmet içi eğitim yoluyla okul yöneticilerinin yetiştirilmesi olduğu bildirildi.

Bilindiği üzere mevcut yönetici görevlendirme yönetmeliğine göre okul yöneticileri, dört veya sekiz yıl şeklinde görevlendirmekte ve bu süre sonunda görev süresi uzatılmadığı takdirde edinilen tecrübe ve bilgi birikimi heba olabilmektedir. İşte bu hususta profesyonel okul yöneticiliği için atılacak adımlar aşağıdaki şekilde olacak;

1- Okul yöneticilerinin özlük hakları ve maaşları da iyileştirilerek Genel İdare Hizmetleri sınıfına geçirilmeleri sağlanacak ve bu yolla idarecilere kadro verilecek. (Yani yöneticilik meslek olacak)

2- Okul yöneticiliklerine atamalar görevlendirme şeklinde değil objektif kriterler gözetilerek atama yoluyla yapılacak

3- Okul yöneticilerine okul yönetiminde ihtiyaç duyulan hukuki, mali ve diğer teknik hususlarda sürekli hizmetiçi eğitim verilecek bu doğrultuda ciddi yatırımlar yapılacak

kaynak: Kamubiz.comÖğretmenlerin 2019 Temmuz
Net Maaşları İçinTIKLAYINIZ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

İZMİR Müdür-Müdür Yrd. Mülakata Gireceklerin...
İZMİR Müdür-Müdür Yrd. Mülakata Gireceklerin Listesini Yayınladı TIKLA-İNDİR

Haberi Oku