İLK ATAMA:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Öğretmen Atamalarında Yeni Mülakat Sistemi
 Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz atamaların KPSS puanına göre yapılacağını ifade etti. Ayrıca mülakat sisteminin de devam edeceğini de belirtti. Öğretmen atamalarında yeni mülakat sistemi geliyor. İşte ayrıntılar.

Milli Eğitim Bakanlığı ilk olarak 2016 yılında yapılan öğretmen atamalarında uyguladığı mülakat sisteminde adayları KPSS puanına göre sıralayıp, alım yapılacak bölüme ayrılan kontenjan miktarının 3 katı kadar adayı mülakata alıyordu. Mülakatta adayların KPSS puanına bakılmaksızın değerlendirme yapılıyor ve öğretmen adaylarına bir mülakat puanı tahsis ediliyordu. Bu puanla atama başvuruları alınıyor ve atamalarda mülakat puanı esas alınıyordu. Fakat bu durum çok büyük haksızlıklara yol açtı.

Zira düşük puanlı adaylara çok yüksek verildiği, hiç bir suçu olmadığı halde yüksek puanlı adayların puanlarının düşürüldüğü gözlemlendi.

Milli EĞitim Bakanlığı bu duruma çözüm olarak +5 -5 puan uygulamasını bir önceki atamalarda uygulasa da bu uygulamada tepkileri sonlandırmadı. Milli Eğitim Bakanlığı bunun üzerine karar değiştirdi ve atamalarda KPSS puanının geçerli olmasına karar kıldı. Fakat mülakat sisteminin gerekli olduğunu ve devam edeceğini de belirtti.

MÜLAKAT İLE İLGİLİ BİR YÖNETMELİK ÇIKARILACAK

Öğretmen atamalarında mülakat sistemi değiştirilecek. Çıkarılacak bir yönetmelikle atamalarda KPSS puanının geçerli olduğu ifade edilecek. Yeni mülakat sistemi nasıl olacak? Adaylar yine KPSS puanlarına göre sıralanıp, ayrılan kontenjanın 3 katı kadar aday sözlü sınava çağırılacak. Sözlü sınava alınacak adaylar belli olduktan sonra, bir güvenlik soruştuması yapılması planlanıyor. Fakat bu soruşturma mülakatlardan sonra da olabilir.

Şayet güvenlik soruşturması mülakatlardan önce olursa, adayların hem mülakat performansları hem de güvenlik soruşturmaları neticesinde öğretmen niteliği taşıyıp taşımadığına karar verilecek. Mülakat sisteminin GEÇTİ-KALDI sistemine dönüşmesi bekleniyor. Burada istisnai olarak bazı kişilerin puanları düşürülebilecek veya bazı kişilerin puanları yükseltilebilecek. Bu durumun da kabul edilebilir bir tarafı olmasa da Bakan Yılmaz istisnai durumların olabileceğini ifade etti.

Mülakatta adayların değerlendirmeye alınması, güvenlik soruşturmasından geçemeyen veya öğretmen niteliği olmayan adayların 60 puan altında alması ve atama başvurusu yapamaması sağlanacak.

Diğer adaylar ise 60 puan ve üzeri aldıklarında tercih hakları doğacak ve tercihler yapıldıktan sonra atamalar KPSS puanına göre yapılacak.

kaynak:MEBPERSONEL.COM2019 Ocak Öğretmenlerin Net Maaşları
(Kademe/Derecelerine Göre Haberi İçinTIKLAYINIZ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

20 Bin Öğretmen Atama Mülakat Puanları Açıklandı...
20 Bin Öğretmen Atama Mülakat Puanları Açıklandı ! TIKLA-ÖĞREN

Haberi Oku